Dar a daně

Daňová uznatelnost darů


Přispějte darem na činnost Europe Ambulance Service z.s. .............. pomozte nám v našem úsilí.

Váš dar bude vždy použit na to co si vy jako dárce budete přát.

Finanční, materiální a jakákoli další pomoc bude vždy směřována přesně tam kam je třeba.

Vždy vám na jakýkoli dar vystavíme potvrzení, případně sepíšeme smlouvu o daru.


Jak optimalizovat daně

Jaké jsou podmínky u fyzických osob?
Pokud jste dárce fyzická osoba (ať už jako zaměstnanec, nebo OSVČ ), vztahuje se na Vás ustanovení § 15, odst. (1) Zákona o daních z příjmu. Záleží především na úhrnné výši bezúplatných plnění (tj. součtu "darů" za celý kalendářní rok) a na výši Vašeho daňového základu. Bezúplatná plnění budou uznatelná, pokud jejich hodnota tvoří alespoň 2% ze základu daně anebo činí alespoň 1000,- Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 15% základu daně. Prakticky to znamená, že pokud jste dali dary v částce 1000,- Kč a více, nemusíte ověřovat, zda je to alespoň 2%, pouze ověříte, že úhrnná hodnota darů nepřesahuje 15% základu daně. Samotné podání daňových přiznání také nemusíte v některých případech řešit. Pokud využíváte tzv. "vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků", kdy vše potřebné za Vás podává Vaše mzdová účetní, pak doklady o výši bezúplatných plnění jednoduše předáte do Vaší mzdové účtárny společně s ostatními podklady (např. potvrzení o zaplacených úrocích, o zaplaceném pojistném na živ. pojištění nebo o důchodovém připojištění). Pokud si děláte přiznání k daním z příjmu sami, pak si výši poskytnutých bezúplatných plnění (všem organizacím) uplatňujete v tomto přiznání a potvrzení o bezúplatných plněních dokládáte jako přílohu pro Váš místně příslušný finanční úřad.

Jaké jsou podmínky u právnických osob?
Pro dárce právnické osoby platí § 20 odst (8) Zákona o daních z příjmu, podle kterého si mohou uplatnit bezúplatné plnění od částky 2000,- Kč, max. do výše 10 % základu daně sníženého podle §34 Zákona o daních z příjmu. Opět se sčítají všechna bezúplatná plnění za daný kalendářní rok a k jejich uplatnění dochází na základě předaných potvrzení o bezúplatných plněních (případně darovacích smluv ). V těchto případech, vzhledem ke komplikovanému výpočtu základu daně, uplatňuje bezúplatná plnění účetní firma nebo častěji daňový poradce, který sestavuje daňové přiznání.

Kontaktujte nás na telefonním čísle 723871187, na emailu: eas.zs@email.cz nebo v.vanek@medicalassistance.cz - statutární orgán